ANTI-CRAK HP 12 MM,

594-00AC12HP

Anti Crak HP -lasikuidut ovat alkalinkestävää lasia ja sopivat hyvin erilaisiin betonimassoihin ja laasteihin sitkistäväksi raudoitteeksi.

Anti Crak HP on korkealujuuksinen, monisäikeinen kuitu, jonka säikeet irtoavat toisistaan helposti betoniveden ansiosta ja jakautuvat tasaisesti betonimassaan.

Kysy tuotteesta asiantuntijoiltamme

Edut

Anti Crak HP-lasikuidut estävät tehokkaasti plastista halkeilua. Ne eivät nouse pintaan kuten kevyemmät muovikuidut ja sekoittuvat helposti. Lasikuidut parantavat merkittävästi betonin ominaisuuksia, myös kovettuneen betonin mekaanisia ominaisuuksia. Anti-Crak HP -lasikuidun sähköjohtavuus on hyvin alhainen.

  • parempi massan työstettävyys
  • pienempi veden tarve, jolloin lujuus kasvaa
  • ei korroosiovaaraa
  • kutistuminen vähenee
  • hyvä kemiallinen kestävyys
  • jäätymis- ja sulamisrasituksen kesto paranee
  • sekoittuvat tasaisesti ja helposti, pieni annostus.
Käyttöalueet Lattiabetonit, pintabetonit, betonielementit, julkisivuelementit, meluesteet, kaivonrenkaat, ruiskubetonointi, kantavien runkojen palosuojaus, rappaukset, laastit ja tasoitteet.
Varastointi Alkuperäispakkauksessa kuivassa, mieluiten 15–30°C lämpötilassa. Jos varastolämpötila on alhaisempi kuidut suositellaan otettavaksi lämpimään n. vuorokausi ennen käyttöä kosteuden kondensaation estämiseksi.

Myyntipakkaus 6 KG
Annostelu Kuivatuotteet: noin 0,2–1,0 % sementin painosta. Betoni: noin 0,9–1,5 kg/m³
Säikeiden määrä 212 milj./kg
Sulamispiste [°C] 860
CE-merkintä Kyllä
Kuidun pituus [mm] 12
Kuidun halkaisija [µm] 14
Kimmomoduuli [GPa] 72
Tiheys [kg/m³] 2,68
Vetolujuus [GPa] 1,7
Raaka-aine Alkalinkestävä lasi
GTIN 06416916969036
Talo2000-koodi 215 Betonin ainesosat
Paino [kg]/Myyntiyksikkö 1
Myyntiyksikkö KG

Esite Anti-Crak-HP-esite.pdf
Suoritustasoilmoitus DOP Anti_Crak_HP_DoP_EN.pdf
Pyydä tarjous tai kysy lisätietoa