Eurofiber-kuidut ovat ns. monofilamentteja eli yksisäikeisiä kuituja ja niitä käytetään betonissa ja laastissa.
Kuitubetonia käsitellään kuten tavallista betonia. Painuma hieman pienenee, mutta työstettävyys säilyy ennallaan. Suurissa annostelumäärissä betonimassa sitkistyy huomattavasti.
Kysy tuotteesta asiantuntijoiltamme
Ominaisuudet
Kuidut ovat polypropeenikuituja, jotka muodostavat betoniin tai laastiin kolmiulotteisen kuituverkoston, joka estää tehokkaasti kutistumis- ja lämpöjännityksestä aiheutuvien halkeamien kasvamisen ja toimii plastisen tilan raudoituksena.
Edut
Betonin halkeilu vähenee, vedenpitävyys paranee, tartuntalujuus alustaan paranee, hukkaroiskeiden määrä vähenee ruiskubetonissa eikä aiheuta kemiallisia reaktioita sementin tai muiden aineosien kanssa.
Käyttöalueet
Betonilattiat, betoniputket sekä saneerauskohteissa käytettävät betonit.
Käyttö
Kuidut lisätään betoniasemalla tai työmaalla betonisekoittimeen. Sekoittamista jatketaan 2–5 min. ajan.
Varastointi
Ei saa varastoida lähellä tulta, kuumuutta tai voimakkaita hapettimia!