SEM PROTECT SI

598-SemProtect SI

Sem®Protect Si on natriumsilikaattipohjainen betonipintojen kyllästysaine. Se soveltuu pölynsidonta-aineeksi betonipinnoille (pysty- ja vaakapinnat). Tuote on hajuton, helposti käsiteltävä ja käyttövalmis neste.

SemProtect SI

Kysy tuotteesta asiantuntijoiltamme

Tuotekuvaus

Betonin tiiviydestä riippuen Sem®Protect Si tunkeutuu noin 10 mm syvälle betoniin reagoiden betonissa olevan kalsiumhydroksidin kanssa. Tuote tiivistyy betonissa olevien huokosten väliin ja seinämiin. Betonipinta on diffuusioavoin, mutta sen tiiviys paranee ja pölyäminen vähenee oleellisesti. Sem®Protect Si pohjautuu luonnonmateriaaleihin.

Ominaisuudet

Primääri ominaisuus: Pinnan pölyäminen vähenee merkittävästi.

Sekundääriset ominaisuudet: Pinta tiivistyy, jonka johdosta öljyjen, kemikaalien tai rasvojen imeytyminen betoniin vähenee. Tiiviimpi pinta on helppohoitoisempi kuin käsittelemätön betoni. Käsittely on pysyvä - sitä ei tarvitse uusia.

Käyttöalueet Soveltuu käytettäväksi betonipinnoille pölynsidonta-aineeksi: Lattia-, seinä- ja kattopintoihin sisällä ja ulkona. Ei sovellu pesubetoni- eikä luonnonkivipinnoille.
Käyttö

Kaikkien käsiteltävien betonipintojen tulee olla puhtaita. Kaikki Sem®Protect Si:n imeytymistä heikentävät tekijät kuten maalit, jälkihoitoaineet, liimat, öljyt, pöly jne. täytyy poistaa huolellisesti. Täysin kuiva vanha betonipinta on kostutettava kevyesti edellisenä päivänä sumuttamalla pinnalle vettä. Lämpötilan tulee olla 5–30 °C. Sekoita tuote huolellisesti ennen levitystä. Käsiteltävillä pinnoilla ei saa olla vettä. Levitys tapahtuu parhaiten ruiskulla tai kumilastalla.

Paras lopputulos saavutetaan käsittelemällä betonipinta 2 kertaa. Levitä toinen kerros Sem®Protect Si:tä heti ensimmäisen jälkeen (Ei saa kuivua välillä). Älä anna Sem®Protect Si:n jäädä lammikoksi betonin pinnalle. Poista lammikot välittömästi esim. kumilastalla. Älä levitä tuotetta mikäli pinnalle sataa vettä.

Varastointi Suojattava jäätymiseltä. Varastointi kuivissa sisätiloissa 5–30 °C:n lämpötilassa. Säilyy avaamattomana 24 kk.

Olomuoto Nestemäinen
pH-arvo 11,5
Väri Väritön
Riittoisuus 5 m²/kg
Dynaaminen viskositeetti 60–150 cP
Talo2000-koodi 216 Betonin jälkihoitoaineet
Pyydä tarjous tai kysy lisätietoa