Sauman sallimat pystysuuntaiset liikkeet
Periaatteen tasolla edellisen kappaleen kuvattu aaltomuoto ratkaisee sauman yli ajavat kuormitukset ja niistä johtuvat iskut. Tämä kuitenkin pitää paikkansa vain silloin, kun oletuksena on, että saumassa ei esiinny korkoeroa sauman eri puolilla. Saumojen pystysuuntaisille kapasiteeteille ei ole olemassa Suomessa mitään yleisesti käytettyä vaatimustasoa, ja tämä usein tunnutaankin sivuutettavan lattioiden suunnittelussa lähes kokonaan.
American Concrete instituten antaman ACI 360R-10 betonilattioiden suunnitteluohjeen mukaan kovapyörätrukkiliikenteen käytössä olevan lattian saumojen tasoerojen olisi syytä olla alle 1/100 tuuma, tai 0,25 mm, jotta saavutetaan hyvä käyttöikä. Suuremmilla ilmatäytteisillä renkailla tapahtuvan liikenteen alueella sauman tasoero saisi olla 0,02 tuumaa, tai 0,51 mm. Saman ohjeen mukaan 0,06 tuuman 1,5 mm tasoero luokitellaan epävakaaksi saumaksi.
Sauman tasoero syntyy kuormituksen alla. Kuormitettu puoli saumasta painuu alaspäin, ja osittain vetää kuormittamatonta puolta mukanaan alaspäin. Laattojen yhteinen painuma, etenkin paksuissa betonirakenteissa on tyypillisesti varsin pieni, mutta jos sauma sallii suuret muodonmuutokset, voi lattiaan muodostua pykälä. Kuten ACI raportti osoittaa, jo hyvinkin maltillinen pykälä lattiassa voi laskea lattian odotettua käyttöikää merkittävästi, ja lisätä laitteiston huoltokustannuksia.
Sauman muodonmuutokseen vaikuttaa yleensä eniten saumalaitteen ominaisuudet. Perinteinen, pitkälti jo loppunut tapa tehdä sauman kuormansiirto kastamalla harjaterästapin toinen pää paksuun bitumiin, jolloin se pääsee liukumaan vapaammin, antoi varmasti suuret toleranssit, bitumikerroksen painuessa kasaan kuorman alla. Nykyään yksi yleinen tapa on käyttää vaarnalevyjä, joiden toinen puoli on muovikotelossa. Tässä menetelmässä toleranssiin vaikuttaa paljon muovikotelon materiaalin paksuus, kasaanpainuma, sekä kotelon toleranssi vaarnalevyn ympärillä. Toinen tapa on käyttää saumalaitetta muottina, ja hoitaa kuormansiirto betonin itsensä muodostamilla rakenteilla. Näin rakenteeseen ei jää valmistuksesta johtuvia toleransseja, eikä pehmeitä materiaaleja, jotka voisivat painua kasaan kuorman alla.
Sauman kyky pitää sauman eri puolet samassa tasossa vaikuttaa merkittävästi sauman käytökseen liikennöidyssä tilassa. Vaikka sauman yläpinta olisikin aaltomuotoinen, voi se silti olla sopimaton liikennöityyn tilaan, jos sauman kohdalle muodostuu pykälä kovan kuormituksen alla. Pykälän aiheuttama kuormitus voi olla joko paikallaan pysyvä kuorma, kuten varastohyllyn jalka, tai liikkuva kuorma, kuten trukki. Sauman kykyä säilyttää eripuolten korkotasapainoa voisikin kutsua käyttörajatilan ominaisuudeksi.